אחד הרגעים המרגשים והמפחידים ביותר בפניו עומדים בני זוג צעיר, הוא הרגע בו הם פונים לבנק ומבקשים לקחת משכנתא לצורך רכישת דירה חדשה. זה רגע מרגש, מאחר ואם הבקשה שלהם תתקבל אז הם יוכלו לרכוש לראשונה דירה ולהיות בעלי נכס משלהם. אך זה גם רגע מפחיד, מאחר והוא דורש מהם התחייבויות שונות וארוכות טווח.

לצד המשכנתא שהם יקבלו מהבנק, ישנו דבר נוסף שהם צריכים לדאוג לו והוא ביטוח משכנתא. הבנקים דורשים מכל מי שמקבל מהם משכנתא, לרכוש ולהציג בפניו ביטוח משכנתא על מנת להגן על ההשקעה שלו. בחלק הבא של המאמר נסביר מה זה ביטוח משכנתא ולאחר מכן נציג 5 טיפים כיצד רוכשים אותו בצורה נכונה.

מה זה ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא מתחלק לשני חלקים. ביטוח מבנה וביטוח חיים. הרעיון הוא, כשהבנק נותן לנו משכנתא, אזי שהוא רוצה להגן על ההשקעה שלו, הוא רוצה לוודא שלא משנה מה יקרה, הוא לא יינזק מכך מבחינה כלכלית. דרך ביטוח משכנתא שכולל כאמור את שני החלקים שציינו אזי שהוא יכול להגן על הלוואה שהוא נותן לנו.

החלק של ביטוח מבנה מתייחס לכך, שאם חס וחלילה קורה משהו למבנה, כל עוד אנחנו נמצאים תחת מסגרת המשכנתא, אזי שערך הנכס לא ייפגע. כלומר, אם חס וחלילה קורה לו משהו, אז הביטוח מכסה וכך נשמר הערך שלו.

החלק של ביטוח חיים מתייחס למצב בו אנחנו לא יכולים להחזיר את המשכנתא, בין אם זה בגלל אובדן כושר עבודה או מוות, אז על מנת שלא יווצר מצב שלא יהיה מי שיחזיר את ההחזרים במקומנו, אזי שדרך הביטוח הבנק ימשיך לקבל את ההחזר עד שיקבל אותו במלואו.

טיפים לרכישת ביטוח משכנתא בצורה נכונה

להלן 5 הטיפים החשובים ביותר לדעת כאשר מבקשים לרכוש ביטוח למשכנתא:

לא לרכוש ביטוח דרך הבנק

למרות שבנק יציע לנו הצעות שונות ומשונות, מוטב לרכוש ביטוח דרך גורם אחר ולא דרך הבנק, מאחר והרבה פעמים המחיר שהבנק יגבה מאיתנו יהיה גבוה לאין שיעור לעומת זה שחברת הביטוח תגבה מאיתנו.

התאמות של סכום ביטוח חיים למשכנתא

יש לבחון את הסכום שאנחנו משלמים עבור ביטוח חיים, ומדי כמה שנים לבצע התאמות, על פי סכום ההלוואה שנותר לנו לשלם ועל פי תנאי הפוליסה והסכום שאנחנו אמורים לשלם עבורה.

ביטוח צד ג' למבנה

כשרוכשים ביטוח משכנתא, אזי שבחלק של ביטוח המבנה, יש לוודא שהוא כולל גם מקרים של ביטוח צד ג', כך אם ייגרם נזק לדירה אחרת בגללנו, אזי שנוכל להשתמש בביטוח בשביל לכסות אותו.

דמיינו לכם מצב בו היה בדירתכם נזק צנרת אשר חלחל לדירה למטה וגרם לנזק. ביטוח צד ג' הוא ביטוח שאסור לוותר אליו.

וודאו ביטוח לנזקי צנרת

ביטוח מבנה למשכנתא כולל אלמנטים שונים. אחד מהם צריך להיות תיקון נזקי צנרת. מאחר ומדובר על נזקים שכיחים יחסית, אשר יכולים להשפיע על תפקוד וערך הנכס, רצוי מאוד שנוכל לשלם עבור תיקון הנזקים באמצעות הפוליסה ולא נצטרך לעשות זאת מכיסנו.

רכישה מול סוכן ביטוח מקצועי

כשאנחנו ניגשים לרכוש פוליסת ביטוח באופן כללי, ובפרט כשמדובר על ביטוח משכנתא, רצוי מאוד שנעשה זאת מול סוכן ביטוח עם ניסיון, אשר עובד מול חברות שונות ולא רק מול חברה אחת. כך אנחנו נקבל הצעות מחיר שונות והוא יעזור לנו לבחור את הפוליסה המשתלמת ביותר עבורנו.

לסיכום, נטילת משכנתא היא לא דבר פשוט, לכן אנחנו צריכים לוודא שיש לנו את כל האפשרויות, הכלים והידע, בשביל לפשט את התהליך כמה שיותר. בין היתר, באמצעות רכישת ביטוח משכנתא בצורה נוחה, פשוטה ועם התנאים הטובים ביותר. כך אנחנו נוכל להיות רגועים, אם חס וחלילה קורה משהו, אנחנו מבוטחים והמשכנתא שלנו לא בסכנה.

למידע נוסף על ביטוח משכנתא, תוכלו להיעזר בסוכנות הביטוח אנגלמן בכתובת הבאה:

https://engelman-ins.co.il/mortgage/